Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Tahta Palet İmalatı

19.12.2016
2 görüntülenme
Tahta Palet İmalatı

Tahta Palet İmalatı

Paletler ilk olarak trenlerde vagonlardan yük indirmek ve yük bindirmek amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Taşıma ve paketleme kolaylığının hızla yaygınlaşması ile birlikte günümüze kadar kullanımı devam etmiştir. Globalleşen dünya ve ticari koşulların uluslararası olması ile birlikte tahta palet imalatı konusunda bazı standartlar getirilmiştir ve tüm dünyada bu standartlara uygun olarak tahta palet imalatı yapılmaktadır.

 

Tahta palet imalatında göz önüne alınan kriterler şu şekildedir;

 

– Palet imalatında kullanılacak ağacın cinsi

 

– Palet imalatında kullanılacak ahşabın nem oranı

 

– Palet imalatında kullanılacak ahşabın ölçüleri

 

– Palet imalatında kullanılacak çivinin özellikleri ve boyutu

 

Tüm bu koşullar uygun standartlarda sağlandığı zaman uluslararası ticaretlere uygun ve uluslararası standartlarda ahşap palet üretimi yapılmaktadır. Tahta palet üretiminde önemli diğer unsurlardan de birisi paletin dayanıklılığıdır. Gerekli sağlamlık koşullarında üretilen ahşap paletler uzun süreli kullanıma olanak sağlar ve işletmeleri taşımacılık masrafları konusunda kar etmelerine yardımcı olurlar.

 

Tahta Palet İmalat Standartları

 

Özellikle Avrupa Birliği ile yapılan ticaretlerdeki nakliyatlarda tahta paletlerin standartlara uygunluğuna dikkat edilmektedir. Gerekli taşımacılık standartlarını sağlamayan nakliyatlarda sorun çıkmakta ve gümrükten geçişler gerçekleşmemektedir. Tahta palet üretimi yapan firmalar bu standartlara dikkat etmekte ve gerekli koşulları sağlamaktadırlar.

 

Ancak tahta palet fiyatları piyasalarda ortalama aynı fiyatlarda olsa da bazı durumlarda ücretler ortalamanın altında kalmaktadır. Bu ürünler seçilirken mutlaka standartlara uygunluk durumları kontrol edilmelidir. Taşıma güvenliği açısından ve kazalara yol açmaması için tahta palet standartları mutlaka göz önüne alınmalı ve ürün tercih edilirken fiyat değil, standartlar göz önünde bulundurulmalıdır.