Size bir telefon kadar yakınız
0212 471 32 42

Kereste

Arda Palet Limited Şirketi olarak artık kereste ihtiyaçlarınızı da karşılıyoruz. İnşaatlık kereste olmak üzere, bir çok yerde kullanılan kereste ürünlerimiz aşağıda bulunmaktadır. Kereste ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

          Kereste  yapı işlerinde ve marangozlukta kullanılarak için kesilip biçilerek işlenerek hazırlanan ağaçlara denilmektedir. Doğal kaynakları ormanlardır. İnsanlar tarh boyunca ormanlarda büyük fayda görmüşlerdir. Son zamanlarda kereste ile yapılan bazı alanlarında kerestenin yerini demir ve beton almış olsa bile bazı alanlarda ise kereste ihtiyacı günden güne artmak da olduğu görülmektedir. Gelin birde ihtiyaç duyulan kerestenin hazırlanmasını inceleyelim.

 

 Kerestenin hazırlanışı nasıldır?

 

Kerestenin hazırlanmasındaki başlıca usuller bulunduğu şartnamelere göre değişim göstermektedir. Ağaçlar özel makinelerle kesilerek bulunduğu yerde akarsu var ise eğer tomruklar sulardan faydalanarak istenilen yere ulaştırılmaktadır. Kereste hazırlanırken ilk yapılması gereken iş kesilecek ağaçların çentiklenerek işaretlenmelidir. Yaklaşık 35 -40santim derinliğinde bulunan çentik ağacın yıkılacağı yön açılarak ağacın devrileceği taraf belirlenmelidir. Ağaç kesilerek devrilir. Ağaç yıkılınca dalları yapraklarından temizlenip ayıklanır. Sonra gövde ölçülerek kütüklere ayrılmaktadır.

 

Kereste fabrikalarına götürülerek devamlı olarak işleyen kablo kütükler sudan çıkarak vagona alınır. Daha sonra testerelerin bulunduğu yere götürülerek kesilir. Eskiden kütüklerden biri kesilecek kütüğün üzerine konularak diğer kütük ise altına yerleştirilmiş olan büyük daire şeklinde testereler kesilirdi. Şimdi ise büyük fabrikalarda yuvarlak testereler tahtları düzeltmek gibi küçük işlerde kullanılmaktadır Kütüklerde sadece büyük hızla işleyen şerit testerelerle kesilmektedir. Keresteler iki çeşitten oluşmaktadır ve kullanım alanları farklıdır. Sert kereste ve yumuşak kereste diye isimlendirilmektedir.

 

 Sert keresteler

 

Set kereste ılıman iklimli yerlerin geniş yaprakları olan ve yapraklarını sonbaharda döken ağaçlardan hazırlanmaktadır. Sert kerestenin yapıldığı ağaç türleri ceviz, huş ağacı, karaağaç, ıhlamur ve diş budaktır. Tropitikal bölgelerde yetişen ve yapraklarını dökmeyen ağaçlardan üretilen kereste çeşitleri bulunmaktadır. Üretildiği en önemli ağaç maun abanoz, tek ve gül ağaçlarıdır. Set keresteler müzik aletleri yapımı iç dekorasyon gibi ince işlerde kullanılmaktadır.

 

 Yumuşak kereste

 

Yumuşak keresteler çam ladin, köknar, sedir bazı serviler gibi kozalaklı ağaçlardan elde edilmektedir. Yumuşak kereste sert keresteye göre çok hafif sağlam ve kıymıklı olmaktadır. Yumuşak kereste kapı kutu gibi şeylerin yapımında kullanılmaktadır. Yumuşak kerestenin eğilip bükülmesi çok azdır.

 

Keresteler ayrıca dayanıklılıklarına, üzerinde bulunan çatlaklara ve budaklara göre de sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflandırmalar fabrikadan çıkınca yapılmaktadır. iyi cins kereste budaksız kerestedir. Adi keresteler budaklı olanlardır. Bu tür kerestelerinde iyi ve kötü  çeşitleri bulunmaktadır.